The Wannsee
Franz Heckendorf Berlin 1888 - Berlin 1962
Proceeds : 8.700 €
Oil/canvas, 37 x 47 cm, sign. and dat. lo. ri. F. Heckendorf 24. Mus.: Berlin, Bremen, Los Angeles et.al., Lit.:Thieme-Becker, Vollmer, Bénézit.
Franz Heckendorf: The Wannsee
The Wannsee
Proceeds : 8.700 €