Nocturnal river landscape
Louis Douzette Tribsees 1834 - Berlin 1924
Proceeds : 5.200 €
Oil/canvas/panel, 65 x 77 cm, sign. lo. le. Louis Douzette, min. rest.. Mus.: Berlin, Breslau, Dresden, Baden Baden, Rostock, Moscow (Rumjanzeff), Prague, Sydney et.al., Lit.: Boetticher, Thieme-Becker, Vollmer, Bénézit et.al.
Louis Douzette: Nocturnal river landscape
Nocturnal river landscape
Proceeds : 5.200 €